ANALISIS PERHITUNGAN BIAYA PRODUKSI TERHADAP PENDAPATAN PADA PENGUSAHA PRODUK LANTING BUMBU KARNING PANCA RASA JATILUHUR

Suratno S.E., M.M
{"title":"ANALISIS PERHITUNGAN BIAYA PRODUKSI TERHADAP PENDAPATAN PADA PENGUSAHA PRODUK LANTING BUMBU KARNING PANCA RASA JATILUHUR","authors":"Suratno S.E., M.M","doi":"10.37339/e-bis.v2i1.81","DOIUrl":null,"url":null,"abstract":"Cost Production is costs incurred to process raw materials into finished products ready tosold. The elements of cost production consist of raw material costs, direct labor, and overhead costs. This study aims to determine and analyze the Calculation of Cost Production to Revenue at Product LantingBumbuKarning/ Panca Rasa in Jatiluhur Village. \nThis study used quantitative methods, the preparation using descriptive analysis is a method that aims to get a picture and description of certain symptoms and explain the relationship between variables based on facts by way of collecting and analyzing data in the form of numbers. \nCalculation of production cost using full costing method that is by summing all element of raw material cost, direct labor and factory overhead cost. While setting the selling price using the concept of total cost. \nFrom the analysis result, it is known that the sales of 2016 quarter I amounted to Rp 31,900,000, the second quarter amounted to Rp 84,100,000 or increased 163.64%, the third quarter decreased by 58.62% or became Rp 34.8 million, and the fourth quarter again increased by Rp 92.800.000 or 166.67%. Meanwhile, the production cost for the first quarter amounted to Rp 24,047,500, the second quarter amounted to Rp 56,167,300 (increased 133.57%), the third quarter was Rp 25,887,600 (decreased 53.91%), and the fourth quarter was Rp 61,606,600 ( 135.87% increase). For operational costs in the first quarter I-IV stable that is Rp 3.600.000. From the unstable total production cost, the net income for the first quarter amounted to Rp 4,252,500, the second quarter amounted to Rp 24,332,700 (472.20% increase), the third quarter was Rp 5,312,400 (decreased 78.17%), and the fourth quarter amounted to Rp 27,593,400 (an increase of 419.41%).","PeriodicalId":296188,"journal":{"name":"Jurnal E-Bis (Ekonomi-Bisnis)","volume":"33 1","pages":"0"},"PeriodicalIF":0.0000,"publicationDate":"2018-07-28","publicationTypes":"Journal Article","fieldsOfStudy":null,"isOpenAccess":false,"openAccessPdf":"","citationCount":"0","resultStr":null,"platform":"Semanticscholar","paperid":null,"PeriodicalName":"Jurnal E-Bis (Ekonomi-Bisnis)","FirstCategoryId":"1085","ListUrlMain":"https://doi.org/10.37339/e-bis.v2i1.81","RegionNum":0,"RegionCategory":null,"ArticlePicture":[],"TitleCN":null,"AbstractTextCN":null,"PMCID":null,"EPubDate":"","PubModel":"","JCR":"","JCRName":"","Score":null,"Total":0}
引用次数: 0

Abstract

Cost Production is costs incurred to process raw materials into finished products ready tosold. The elements of cost production consist of raw material costs, direct labor, and overhead costs. This study aims to determine and analyze the Calculation of Cost Production to Revenue at Product LantingBumbuKarning/ Panca Rasa in Jatiluhur Village. This study used quantitative methods, the preparation using descriptive analysis is a method that aims to get a picture and description of certain symptoms and explain the relationship between variables based on facts by way of collecting and analyzing data in the form of numbers. Calculation of production cost using full costing method that is by summing all element of raw material cost, direct labor and factory overhead cost. While setting the selling price using the concept of total cost. From the analysis result, it is known that the sales of 2016 quarter I amounted to Rp 31,900,000, the second quarter amounted to Rp 84,100,000 or increased 163.64%, the third quarter decreased by 58.62% or became Rp 34.8 million, and the fourth quarter again increased by Rp 92.800.000 or 166.67%. Meanwhile, the production cost for the first quarter amounted to Rp 24,047,500, the second quarter amounted to Rp 56,167,300 (increased 133.57%), the third quarter was Rp 25,887,600 (decreased 53.91%), and the fourth quarter was Rp 61,606,600 ( 135.87% increase). For operational costs in the first quarter I-IV stable that is Rp 3.600.000. From the unstable total production cost, the net income for the first quarter amounted to Rp 4,252,500, the second quarter amounted to Rp 24,332,700 (472.20% increase), the third quarter was Rp 5,312,400 (decreased 78.17%), and the fourth quarter amounted to Rp 27,593,400 (an increase of 419.41%).
对企业家生产的收入成本的计算分析
生产成本是指将原材料加工成可供销售的成品所发生的成本。成本生产要素包括原材料成本、直接人工成本和间接成本。本研究旨在确定和分析Jatiluhur村的产品生产成本对收入的计算。本研究采用定量方法,描述性分析的准备是通过收集和分析数字形式的数据,以事实为基础,对某些症状进行描绘和描述,并解释变量之间的关系。采用全成本法计算生产成本,即把原材料成本、直接人工成本和工厂间接费用加起来。同时使用总成本的概念来设定销售价格。从分析结果可知,2016年第一季度的销售额为3190万卢比,第二季度为8410万卢比或增长163.64%,第三季度下降58.62%或成为3480万卢比,第四季度再次增长9280万卢比或增长166.67%。同时,第一季度的生产成本为24,047500卢比,第二季度为56,167,300卢比(增长133.57%),第三季度为25,887,600卢比(下降53.91%),第四季度为61,606,600卢比(增长135.87%)。对于第一季度I-IV的运营成本,稳定为3,600,000卢比。从不稳定的总生产成本来看,第一季度的净收入为4,252,500卢比,第二季度为24,332,700卢比(增加472.20%),第三季度为5,312,400卢比(减少78.17%),第四季度为27,593,400卢比(增加419.41%)。
本文章由计算机程序翻译,如有差异,请以英文原文为准。
求助全文
约1分钟内获得全文 求助全文
来源期刊
自引率
0.00%
发文量
0
×
引用
GB/T 7714-2015
复制
MLA
复制
APA
复制
导出至
BibTeX EndNote RefMan NoteFirst NoteExpress
×
提示
您的信息不完整,为了账户安全,请先补充。
现在去补充
×
提示
您因"违规操作"
具体请查看互助需知
我知道了
×
提示
确定
请完成安全验证×
copy
已复制链接
快去分享给好友吧!
我知道了
右上角分享
点击右上角分享
0
联系我们:info@booksci.cn Book学术提供免费学术资源搜索服务,方便国内外学者检索中英文文献。致力于提供最便捷和优质的服务体验。 Copyright © 2023 布克学术 All rights reserved.
京ICP备2023020795号-1
ghs 京公网安备 11010802042870号
Book学术文献互助
Book学术文献互助群
群 号:481959085
Book学术官方微信